Homoerotická literatura v akci

Andělé a Třetí svět — dárkový balíček

 

Suzana Tratniková a Brane Mozetič jsou přední předsatvitelé současné literatury Slovinska. Jejich tvorba se tematicky stýká na území lásky ke stejnému pohlaví. Ostatně, jeden každý patří mezi význačné představitele gay a lesbického hnutí v Evropě. Nehledě na téma je každé setkání s jejich knihami špičkovým zážitkem. Udělejte radost sobě, nebo svým blízkým dárkovým balíčkem. Za cenu jednoho lepšího meníčka získáte trvalou hodnotu do své knihovny. Cena 169 Kč.

 

Brane Mozetič: Andělé

Strhující příběh Andělů je podán jako retrospektiva, jako volný rozhovor hlavního hrdiny, stíhaného za vraždu, a soudní znalkyně (psychiatryně). Mimo jiné nám zde autor, významný představitel hnutí gayů, mezi řádky sděluje, že v milostném vztahu je fakt rozdílnosti pohlaví nepodstatný, jde spíše o náhodu. Zápletky, nedorozumění či bouřlivost intimního vztahu nejsou touto náhodou omezeny, vždy jde o dva lidi jako součást společnosti a ti jako takoví prožívají svá, v základu univerzální, lidská dramata. Přes všechnu do popředí se deroucí pornografičnost a líčení surových násilných scén je v přítomné knize možné vypozorovat proplétání obvyklých atributů milostných příběhů: lásky, vášně utrpení a smrti. Krajní body na této ose jsou pak  

ve zkratce (ale zdá se, že ne beze zbytku) konkretizovány prostřednictvím motivů spermatu a krve.

 

Suzana Tratniková: Třetí svět

Psychologicky laděný román Třetí svět zevrubně zkoumá niterný zápas lesbicky orientované hrdinky – nacházení identity, bludiště vztahů, syrový dobový kontext. Píší se osmdesátá léta minulého století, jedenadvacetiletá punkerka z Jugoslávie poodhrne cíp železné opony a vycestuje do Ženevy. Jako účastnice genderové konference zde poprvé, fascinována, na vlastní kůži zažívá svobodný svět. O to složitější je po návratu do Lublaně konfrontace s reáliemi socialistické nesvobody. Lublaňský příběh je spojený s osobní krizí vypravěčky, jejím rozchodem s dosavadními životními hodnotami, nakonec nejednoznačným poznáním. Mystický prvek v samém závěru románu děj posouvá na pozadí neblahého tušení blížící se bratrovražedné války. Suzana Tratniková v podtextu jednoduchého, poutavého vyprávění čtenáře neodbytně směruje k úvahám o vybočení z účelové všednosti, k prožitkům ztišení, celistvosti a skutečné tolerance.

 

Máte-li o balíček zájem, napište si o něj Renatě Obadálkové na adresu obadalkova@vetrnemlyny.cz. Poštovné ani balné neúčtujeme, zásilku vyřizujeme okamžitě.

Cena balíčku = 169 Kč.