Pavel Drábek

Dýňový démon ve vegetariánské restauraci

 

edice ROZRAZIL –  

SOUČASNÁ ČESKÁ HRA 92

 

Rok vydání: 2010
Počet stran: 48
Vazba: sešitová
Formát: 102 × 145 mm
Číslo publikace: 232
ISBN: 978–80–7443–023–7
ISSN: 1803–7100

Grafická úprava: Kateřina Wewiorová

 

Je podzim, přelom října a listopadu. Majitel vegetariánské restaurace slibuje svým hostům nový a jedinečný kulinární i umělecký zážitek. Jídlo se v jeho slovech stává říší dokonale estetickou. Jeho pragmatická žena, Majitelová, ztrácí s manželem trpělivost a oba se pohádají. Majitelová uražena odchází. Puristický číšník Pinkl Majiteli vyčítá nesváry a nevrlý Majitel ho ze své restaurace vykáže. Ocitne se s hosty a s kuchyňským personálem sám a na dně. V tu chvíli přemožen patrně usíná a zřejmě ve snu se mu zjevuje mladá dívka přicházející z venkova. Zjeví se mu jako démon čerstvě zaříznuté Dýně, která je právě vařena v jeho kuchyni. Svou letní krásou a mládím mu učaruje, on jí propadá a ona se zmocňuje celé restaurace i personálu. Vrací se Pinkl přestrojen za Vymítače démonů z Bayreuthu a snaží se ji přemoci. Sám je však poražen.
V přestrojení za démona dýňového nákypu vstoupí Majitelová a Dýni přemáhá v souboji (Dýně jako surovina musí ustoupit hotovému pokrmu). Majitelová přináší hotový pokrm, její manžel Majitel se probouzí ze svého snu a poblouznění a Majitelová pokrm rozdává teplý pokrm hostům a ohlašuje příchod zimy.

 

Dýňový démon ve vegetariánké restauraci je třetí celovečerní opera Ondřeje Kyase a Pavla Drábka pro Ensemble Opera Diversa (www.operadiversa.cz). Měla premiéru 30. října 2010 v brněnské Redutě a 31. října 2010 v pražském DISKu.