Magnetický vrch

  • Rok vydání: 2022

  • Počet stran: 368

  • Vazba: šitá, měkké desky

  • Formát: 130 × 200 mm

  • ISBN: 978-80-7443-469-3

  • Překlad:
  • Simona Kolmanová
  • Grafická úprava:
  • Kateřina Wewiorová

KNIHA
Vaše cena 259 Kč
Běžná cena 359 Kč
Skladem

Enikő je socioložka, právě opustila manžela a vrací se z New Yorku do Budapešti. Je jí třicet, má ambice a pozici na univerzitě. Chce napsat knihu, která se bude jmenovat Bída Maďarů. Tamás Bogdán platí v akademickém světě za celebritu. Předmětem jeho sociologického výzkumu je Békásmegyer, obrovské sídliště socialistického střihu na periferii Budapešti, v jehož centru jako symbol stojí Magnetický vrch. Shodou okolností tu vyrůstala i jeho studentka Réka. Dějovými úrovněmi tohoto chytře napsaného románu se vine milostný vztah Tamáse s Enikő a později s Rékou. Spisovatelka Réka Mán-Várhegyi však zároveň vytvořila sugestivní portrét současné maďarské společnosti. Toto je čtivá a vtipná lovestory, ale též hluboký esej, který nezapře sociologický zájem autorky a může pozměnit, či úplně změnit náš pohled na Maďarsko a Maďary.

 

Překlad → Simona Kolmanová
Narozena 1965, absolventka oboru maďarská a finská filologie na Filozofické fakultě Univerzity Loránda Eötvöse (ELTE) v Budapešti. Od r. 1996 pusobí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Odborně se věnuje dějinám maďarské literatury a problematice překladu, zaměřuje se především na maďarskou literaturu do začátku 20. století, současnou maďarskou literaturu, na recepci maďarské literatury v českém prostředí, na teorii a kritiku překladu. Za badatelskou činnost v oblasti maďarské literatury apopularizaci maďarského jazyka, kultury a literatury v Čechách obdržela r. 2001 řád Rytířský kríž Maďarské republiky. Do čceštiny převedla např. knihy Viktora Horvátha (Turecké zdrcadlo, Můj tank) nebo László Krasznahorkaiho (Satanské tango, Od severu hora — Od jihu jezero — Od západu cesty — Od východu řeka).

 

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikací (sdělení) odpovídá výlučně autor. Publikace (sdělení) nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

 

Financováno s podporou Ministerstva kultury České republiky.

 

EU_logo_
MK_maly_bok
Loading...